Strona G³ówna
       O nas
     Dokumentacja szko³y
       Dzia³y
       Ciekawe strony 
       Kontakt tel. (52) 332-45-88
       poczta@spczaple.pl
        

Lajknij nas na facebooku ;)

 

 

 

 

 

Historia szko³y

Z kroniki szkolnej:

Rok 1945

Po wyzwoleniu 11 lutego 1945r. Niemcy opu¶cili tutejsze tereny.
W Czaplach po wyzwoleniu by³o bardzo ma³o mieszkañców, poniewa¿ wiêksza czê¶æ gospodarstw nale¿a³a do Niemców, którzy uciekli przed zbli¿aj±cym siê frontem. Gospodarstwa poniemieckie dostali dziêki reformie rolnej osiedleñcy z Kieleckiego i zza Buga.

"Zorganizowanie szko³y"

Szko³ê zorganizowano w Ernestowie w budynku dworskim. Mianowana przez Inspektorat Szkolny w ¦wieciu rozpoczê³a z dniem 25 kwietnia 1945r. zajêcia szkolne nauczycielka Kunegunda Jochimowa. Brak by³o ³awek, tablicy, podrêczników, dzienników. £awki zbili z desek miejscowi gospodarze. Do klas I - IV przyjêto
77 dzieci. Do obwodu szkolnego nale¿a³y wioski: Ernestowo, Czaple, Dziki.

"Przeniesienie szko³y do Czapel 1948/49"

Na skutek starañ mieszkañców Czapel Inspektorat w ¦wieciu postanowi³ zlikwidowaæ szko³ê w Ernestowie, a zorganizowaæ j±
w Czaplach. Kierownikiem szko³y zosta³ Józef Skrzeszewski. Utworzono klasê pi±t±. Nauka odbywa³a siê w jednej sali lekcyjnej. Obwód szkolny stanowi³y Czaple, Czapelki, Ernestowo i Dziki.
Du¿ym problemem by³ brak mieszkañ dla nauczycieli.

"Propagowanie czytelnictwa"

15 stycznia 1949 roku otwarto przy szkole punkt biblioteczny.
Z powiatowej biblioteki otrzymano 50 ksi±¿ek i "szafê biblioteczn±"
w formie walizy.

"Powiêkszenie obwodu szkolnego 1949/50"

31 sierpnia 1949 r. zosta³a zamkniêta szko³a w Bia³em. Wiêksz± czê¶æ obwodu szko³y w Bia³em przy³±czono do szko³y w Czaplach, resztê
do Je¿ewa. Utworzono po raz pierwszy klasê szóst±. Niestety z braku izby lekcyjnej uczniowie klasy szóstej uczêszczali do Bia³ego
(2 km od Czapel). Szko³a liczy 156 uczniów.

"Za³o¿enie spó³dzielni produkcyjnej 1950r."

W lutym 1950 roku ch³opi przyst±pili do zorganizowania spó³dzielni produkcyjnej. Z³±czyli swoje grunty dla wspólnej uprawy i przyst±pili zespo³owo do prac w polu.

"Przyrzeczenie harcerskie"

Za³o¿ycielk± i opiekunk± dru¿yny harcerskiej im. T. Ko¶ciuszki by³a Irena Kosedówna. 1 czerwca 1950r. odby³o siê pierwsze uroczyste przyrzeczenie harcerskie. Na przyrzeczenie przyjecha³a w go¶cinê dru¿yna harcerska ze szko³y nr 1 w ¦wieciu.

"Rok 1950/51"

Szko³a w Czaplach sta³a siê 7-klasow± szko³± podstawow±, w której uczy³o 4 nauczycieli. Kierownikiem szko³y zosta³ W³adys³aw Babczyszyn.

"Elektryfikacja wsi IX 1950r."

Ca³a wie¶ zosta³a zelektryfikowana, niestety do szko³y z nie wiadomo jakich przyczyn nie pod³±czono pr±du. W szkole zainstalowano ¶wiat³o elektryczne w 1951 roku.

"Rok 1951/52"

Szko³a wzbogaci³a siê o 18 nowych ³awek, 1 stó³ dla nauczyciela, prasê introligatorsk± i dwie nowe szafy na pomoce naukowe i akta kancelaryjne. Szko³a mie¶ci³a siê w dwóch budynkach w czterech izbach lekcyjnych.

"Remont szko³y 1956/57"

Kierownikiem szko³y zosta³ Jan Ruszkiewicz. Wykonano remont: ogrodzenie siatk± (fundusze zdobyto za zebrany z³om przez dzieci), po³o¿ono now± dachówkê, zbudowano murowane ubikacje.

Akcja "telewizor"

Postanowiono zebraæ fundusze na zakup telewizora. Dzieci zbiera³y ziemniaki, przeprowadzono zbiórkê z³omu. W wyniku tej akcji
30 pa¼dziernika 1962r. zakupiono telewizor "Lotos".

"Budowa nowej szko³y"

Rok 1964 - powo³ano Spo³eczny Komitet Budowy Szko³y, którego przewodnicz±cym zosta³ p. Lucjan Kuczyñski - rolnik z Czapel.
1965/66 - budowa szko³y posuwa³a siê w szybkim tempie. Komitet Budowy Szko³y czyni³ starania o budowê sali gimnastycznej. W³adze wojewódzkie przychyli³y siê do pro¶by i dofinansowano salê gimnastyczn±. Dnia 6 stycznia 1966r. nast±pi³ odbiór techniczny szko³y. Zakoñczenie budowy szko³y w 1966r. ³±czy siê z obchodami Tysi±clecia Pañstwa Polskiego.

"Czyny spo³eczne"

Szko³a i spo³eczeñstwo wsi podjê³o szereg czynów, jak ogrodzenie szko³y, sadzenie drzew, za³o¿enie kwietników, naprawa drogi i u³o¿enie chodników. Spo³eczeñstwo Czapel wiele dni pracy po¶wieci³o
na wywo¿enie gruzu (przy budowie sali gimnastycznej), porz±dkowanie terenu. Ogó³em warto¶æ czynu spo³ecznego przekroczy³a 300.000 z³.

Dnia 1 wrze¶nia 1966r. nast±pi³o uroczyste otwarcie Szko³y Pomnika Tysi±clecia.

"Dzisiaj"

Szko³a Podstawowa w Czaplach znana jest z odbywaj±cych siê jeszcze kilka lat temu kolonii letnich. Wchodz±ca reforma o¶wiaty w 1999 roku spowodowa³a jej przekszta³cenie w placówkê sze¶cioklasow±.
Do tego czasu obwód szko³y stanowi³y nastêpuj±ce wsie: Czaple, Czapelki, Ernestowo, Dziki. W 1999 roku powiêkszono rejon o wsie: Sulnowo, Sulnówko i Skarszewo. Szko³a swym dzia³aniem obejmuje dzieci w wieku 6-13 lat, tj. od oddzia³u przedszkolnego do VI kl.
1 czerwca 2006 roku patronem naszej szko³y zosta³ Kornel Makuszyñski.

 

 
© 2003 - 2020 AndLew