Strona G³ówna
       O nas
     Dokumentacja szko³y
       Dzia³y
       Ciekawe strony 
       Kontakt tel. (52) 332-45-88
       poczta@spczaple.pl
        

Lajknij nas na facebooku ;)

 

 

 

 

 

Charakterystyka szko³y

Szko³a Podstawowa
im. Kornela Makuszyñskiego w Czaplach

86-100 ¦wiecie
województwo kujawsko-pomorskie
tel./fax ( 0-52) 33 24 588

Baza szko³y

Szko³a Podstawowa im. Kornela Makuszyñskiego w Czaplach jest placówk± publiczn±. Organem prowadz±cym jest Gmina ¦wiecie, a nadzór pedagogiczny sprawuje Kujawsko-Pomorski Kurator O¶wiaty w Bydgoszczy. Zlokalizowana jest na wsi, oddalonej o ok. 6 km od ¦wiecia. Budynek w którym siê mie¶ci to pomnik tysi±clecia pañstwa polskiego. Jego otwarcie nast±pi³o 1 wrze¶nia 1966 r. W sk³ad obwodu szkolnego, oprócz Czapel, wchodzi sze¶æ innych wsi: Czapelki, Ernestowo, Dziki, Sulnowo, i Skarszewo. Do naszej szko³y uczêszczaj± te¿ dzieci spoza obwodu.
W zakresie bazy dydaktycznej szko³a dysponuje: 8 salami dydaktycznymi (oddzia³ przedszkolny, 3 klasopracownie edukacji wczesnoszkolnej wyposa¿one w tablice interaktywne pozyskane z Urzêdu Marsza³kowskiego w 2011 r., jedna klasa wyposa¿ona w pomoce dydaktyczne do miejsca zabaw w szkole w ramach rz±dowego programu „Radosna szko³a”(wniosek z 2009 r.), 4 klasy dla starszych uczniów, 3 wyposa¿one w tablice interaktywne pozyskane z Urzêdu Marsza³kowskiego w 2015 r., sal± informatyczn± wyposa¿on± w ramach programu „Pracownie komputerowe dla szkó³” w 2007 r., bibliotek± z Internetowym Centrum Multimedialnym, gabinetem lekarskim, sto³ówk±, kuchni±, sal± gimnastyczn± i si³owni± wyposa¿on± w ramach programu ‘Szko³a po lekcjach” przez Fundacjê im. Stefana Batorego oraz przyszkolnym boiskiem wyremontowanym dziêki wspó³finansowaniu przez Mondi S.A w ¦wieciu. Budynek przystosowany jest dla osób niepe³nosprawnych (podjazdy do drzwi wej¶ciowych).

Kadra

W szkole pracuje 19 nauczycieli, wiêkszo¶æ z wykszta³ceniem wy¿szym magisterskim, w tym 14 nauczycieli dyplomowanych, 2 mianowanych i 3 nauczycieli kontraktowych. Wszyscy nauczyciele s± zatrudnieni zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Sukcesywnie pog³êbiaj± wiedzê pedagogiczn± na ró¿nego typu kursach doskonal±cych, 6 nauczycieli ma ukoñczone studia podyplomowe. Kadra pedagogiczna jest w miarê stabilna.
W szkole jest stanowisko pedagoga na 8 godzin tygodniowo, dla dzieci doje¿d¿aj±cych prowadzone s± zajêcia ¶wietlicowe. Dzia³a sto³ówka szkolna. Godziny pracy biblioteki dopasowane s± do czasu zajêæ edukacyjnych.

Lp.
Nauczyciel
Nauczane przedmioty
1. Monika Or³owska - dyrektor
j. polski
2. Emil Antoniewicz
historia
3. Leszek Ciep³uch
j. angielski
4. Wies³aw Fr±ckiewicz
matematyka
5. Ma³gorzata Kalinowska
biologia
6. Anna Ka³dowska
socjoterapia, nauczyciel wspomagaj±cy
7. Beata Kamiñska
edukacja wczesnoszkolna, rewalidacja, pedagog szkolny
8. Kamila Królewicz
geografia, doradztwo zawodowe
9. Jacek Krzy¿anowski
przyroda, wychowanie fizyczne, ekologia
10. Joanna Kujawska
¶wietlica, biblioteka
11. Andrzej Lewandowski
matematyka, informatyka, technika
12. ks. Karol Myszk
religia
13. Justyna Paduch-Jankowska
j. polski
14. Katarzyna Poraj
chemia, fizyka
15. Karolina Ratkowska
edukacja wczesnoszkolna, rewalidacja
16. Sylwia Ró¿añska
edukacja wczesnoszkolna,
zajêcia logopedyczne
17. Aleksandra Sikorska
nauczyciel wspomagaj±cy
18. Urszula ¦widerska
j. niemiecki
19. Stefan Warczak
oddzia³ przedszkolny, muzyka, plastyka

Pracownicy niepedagogiczni szko³y

Lp.
Imiê i nazwisko
Pe³niona funkcja
1. Maria Chmiel
kucharka
2. Wioletta Lewandowska
sprz±taczka
3. Danuta Mollus
sprz±taczka
4. Anna Rosenkiewicz
intendentka
5. Zbigniew Rosiñski
wo¼ny, palacz

Zajêcia pozalekcyjne

  • Zajêcia dydaktyczno-wyrównawcze
  • Szkolny Klub Sportowy
  • Raz w tygodniu wyjazd na basen
  • Zajêcia profilaktyczne: "Spójrz inaczej"
  • Otwarta ¶wietlica
    Kó³ka zainteresowañ:
  • Kulturoznawcze kó³ko jêzyka angielskiego
  • Kó³ko informatyczne "Komputer jako ¼ród³o wiedzy i rozrywki"
  • Kó³ko teatralne
  • Kó³ko turystyczno-rowerowe "Moje pierwsze prawo jazdy"
  • Zajêcia rekreacyjne "Ruch to zdrowie"
    Uczniowie zdolni mog± rozwijaæ swoje zainteresowania, uczestnicz±c w pracach kó³ek zainteresowañ, konkursach i zawodach sportowych. Uczniowie maj±cy trudno¶ci w nauce otrzymywali pomoc na zajêciach dydaktyczno-wyrównawczych.

Ogólne informacje


W roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole uczy siê 108 uczniów w 7 oddzia³ach. ¦rednia liczba uczniów w klasie wynosi 15. Wed³ug danych na najbli¿sze lata taki stan siê utrzyma. W szkole jest oddzia³ przedszkolny, do którego uczêszcza 23 dzieci.
58 % uczniów jest dowo¿onych do szko³y
17 % by³o przebadanych przez Poradniê Psychologiczno-Pedagogiczn± w ¦wieciu
54 % uczniów otoczonych jest opiek± w ¶wietlicy szkolnej
45 % uczniów korzysta z posi³ków na szkolnej sto³ówce
100 % uczniów kl. I-V korzysta z programu „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole”

Zajêcia pozalekcyjne

• Zajêcia dydaktyczno-wyrównawcze
• Szkolny Klub Sportowy
• Raz w tygodniu wyjazd na basen
• Zajêcia profilaktyczne: "Spójrz inaczej"
• Otwarta ¶wietlica
• Kó³ka zainteresowañ:
- Kulturoznawcze kó³ko jêzyka angielskiego
- Kó³ko informatyczne "Komputer jako ¼ród³o wiedzy i rozrywki"
- Kó³ko teatralne
- Kó³ko turystyczno-rowerowe "Moje pierwsze prawo jazdy"
- Zajêcia rekreacyjne "Ruch to zdrowie"


Uczniowie zdolni mog± rozwijaæ swoje zainteresowania, uczestnicz±c w pracach kó³ek zainteresowañ, konkursach i zawodach sportowych. Uczniowie maj±cy trudno¶ci w nauce otrzymywali pomoc na zajêciach dydaktyczno-wyrównawczych.
W roku szkolnym 2017/2018 szko³a przyst±pi³a do Projektu nr RPKP.10.02.02-IZ.00-04-026/16 wspó³finansowanego ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Nowe mo¿liwo¶ci w kszta³ceniu..
Celem Projektu jest poprawa warunków dla lepszego rozwoju i wyrównywania szans edukacyjnych piêciu szkó³ podstawowych i wszystkich klas gimnazjalnych prowadzonych przez gminê ¦wiecie. Celem g³ównym proj. realizowanego w okresie 01.09.2017-30.07.2018 jest poprawa potencja³u edukacyjnego, wzrost wiedzy i umiejêtno¶ci oraz z³agodzenie dysfunkcji utrudniaj±cych naukê uczniom szkó³ bior±cych udzia³ w projekcie, a tak¿e trwa³a poprawa jako¶ci us³ug edukacyjnych tych szkó³ poprzez podniesienie kwalifikacji 106 n-li oraz wyposa¿enie szkó³ w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Zaplanowane wsparcie obejmuje:
a)cztery podstawowe typy zajêæ dla uczniów, które bêd± prowadzone z uwzglêdnieniem ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz mo¿liwo¶ci psychofizycznych:
-rozwijaj±ce dla uczniów o szczególnych uzdolnieniach i zainteresowaniach;
-wyrównuj±ce dla uczniów z trudno¶ciami w opanowaniu materia³u z poszczególnych przedmiotów;
-doradztwa zawodowego oraz zajêæ rozwijaj±cych umiejêtno¶ci uczenia siê;
-zajêcia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z niepe³nosprawno¶ciami.
b)doskonalenie umiejêtno¶ci i kompetencji nauczycieli w zakresie:
-stosowania metod oraz form organizacyjnych sprzyjaj±cych wykorzystaniu metod eksperymentu w edukacji;
-indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
-wykorzystania narzêdzi TIK w dydaktyce;
Od roku 2010 szko³a uczestniczy w Programie Edukacyjnym Ratujemy i Uczymy Ratowaæ, prowadzonym przez Fundacjê Wielka Orkiestra ¦wi±tecznej Pomocy, objêtym honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej. W ramach programu przeszkoleni nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej prowadz± zajêcia, w czasie których dzieci ucz± siê najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawid³owego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynno¶ci przy osobie poszkodowanej.
Od 2010 r. w szkole jest realizowany Program nadobowi±zkowych zajêæ wychowania fizycznego dla dzieci z klas I-III dla gminy ¦wiecie „Polubiæ sport”. Projekt ma na celu podniesienie sprawno¶ci fizycznej dzieci z najm³odszej grupy szkolnej, przygotowanie dzieci do uczestnictwa w sporcie oraz do odbioru widowiska sportowego. Program zak³ada prowadzenie przez nauczyciela wychowania fizycznego 1 godziny zajêæ w ka¿dej klasie edukacji wczesnoszkolnej w okresie czterech miesiêcy w oparciu o zabawy i gry ruchowe.
W szkole ka¿dy uczeñ ma mo¿liwo¶æ rozwoju swoich pasji i talentów dziêki szerokiej ofercie kó³ zainteresowañ, w których uczniowie realizuj± swoje pomys³y i tworz± w³asne projekty. Szko³a pomaga równie¿ uczniom maj±cym trudno¶ci w nauce, organizuj±c dodatkowe zajêcia dydaktyczno-wyrównawcze.
Szko³a dba o jako¶æ uczenia siê. Wiedza przekazywana jest ró¿nymi metodami z naciskiem na metody aktywne. Procesy nauczania i wychowania s± realizowane z wykorzystaniem nowatorskich rozwi±zañ programowych w ramach projektów wspó³finansowanych ze ¶rodków Unii Europejskiej. Nauczyciele wspó³dzia³aj± przy rozwi±zywaniu problemów wychowawczych. W szkole stosowane s± ró¿ne sposoby wspierania i motywowania uczniów.
Szko³a pracuje zgodnie z koncepcj± pracy przyjêt± przez radê pedagogiczn± oraz kszta³tuje postawy uczniów w oparciu o „Sylwetkê Absolwenta” zaakceptowan± przez spo³eczno¶æ szkoln±.
Pozyskiwanie funduszy zewnêtrznych oraz anga¿owanie rodziców i partnerów szko³y do pomocy pozwala na realizowanie planów dotycz±cych poprawy warunków lokalowych i wzbogacenie bazy dydaktycznej, dziêki temu szko³a stwarza odpowiednie warunki do realizacji przyjêtych planów nauczania.

 

 

© 2003 - 2019 AndLew